Jäsenkirje 1/2023

24.4.2023

Hallitus: Vuosikokous valitsi Eija Savolaisen kyläyhdistyksen puheenjohtajaksi ja hallitukseen Riina Pirskasen, Kaisu Turusen, Merja Räisäsen, Ari Savolaisen, Aira Roivaisen ja Laura Tossavaisen. 

Kesä tulee kohisten ja kaikenlaista kivaa tiedossa!


Pöljän Pysäkki

Viime kesänä kunnostimme Pysäkin varaston lattian, tänä kesänä makasiini saa uuden oven ja uusimme aidan.  Kesällä pidämme Bingo-illan, tästä tarkempaa tietoa tulossa lähempänä ajankohtaa. 

Vuoden 2023 Jäsenmaksut
Pöljä perhe, perusjäsenmaksu kyläläisille 10 euroa / vuosi
Kannatusjäsenmaksu (sis. Yritykset ja yhdistykset) 20 euroa / vuosi

Tiedätkö, mihin jäsenmaksuja käytetään?
Jäsenmaksut auttavat kyläyhdistytä toimimaan kylällä. Jäsenmaksuja käytetään muun muassa kyläyhdistyksen kohteiden (Pysäkki, Kulttuuripolku, Pikku-Marjan puisto ja Metsämaja-kota) ylläpitoon. Jäsenmaksujen turvin pystymme myös järjestämään pieniä tapahtumia. Kannatusjäsenmaksun maksaneille yrityksille ja yhdistyksille annamme näkyvyyttä jäsenkirjeen ja nettialustan myötä.

Haluatko jatkossa olla jäsenemme ja tukea kylän toimintaa? Viime vuonna jäsenmaksun maksoi 16 perhettä. Jos haluat pysyä kyläyhdistyksemme jäsenenä ja saada sähköpostitse infoa kylämme tapahtumista, maksathan jäsenmaksusi 31.5.2023 mennessä kyläyhdistyksen tilille FI90 4786 0010 0536 37, kirjoita viestikenttään nimesi ja osoitteesi. 
Etkö vielä ole jäsen? Voit liittyä jäseneksi lähettämällä sähköpostia puheenjohtajallemme Eijalle eija@poljankyla.com tai sihteerillemme Lauralle laura@poljankyla.com .

Roskat pois!- tapahtuma 6.5.2023
Kyläraitin yhteinen puhdistusoperaatio starttaa jälleen Viitostuvan pihasta klo 10. Omat rukkaset matkaan, roskapusseja saat Viitostuvalta kassalta. Talkoolaisille tarjoamme makkaraa ja mehua Metsämaja-kodalla klo 12. Osallistutaan samalla Miljoona roskapussia- kampanjaan!

Muistin paikalla teatteriesitys 
Teatteri Vivateksen esitys jälleen nähtävissä toukokuun lopussa Pöljän pysäkillä (Pysäkkitie 50). Janne Puustisen käsikirjoittaman ja ohjaaman esityksen lippujen hinnat: 15/12 € (peruslippu / alennusryhmät, maksu käteisellä) varattavissa 040 722 3214 (arkisin klo 17 jälkeen ja viikonloppuisin) / teatterivivates@gmail.com Pöljän Marttojen kahvio palvelee esitysten jälkeen.
Esitykset: Su 28.5. klo 13 ja klo 15, Ti 30.5. klo 17 ja klo 19, Ke 31.5. klo 17 ja klo 19

Avoimet kylät tapahtuma 10.6.2023 
Perinteinen avoimet kylät tapahtuma järjestetään 10.6.2023 klo 10-13 Metsämaja-kodalla ja koulun pihapiirissä. Tiedossa keppihevos-kilpailut, lajiesittelyssä Frisbeegolf Vuorelan Veikkojen liidättämänä ja Hilima-Haipakka luotsaa Omituiset Olympialaiset. Kyläyhdistys pitää kodalla tulia. Voit tulla omien eväiden kanssa tai ostaa kanttiinistamme pientä purtavaa.

Seuraa toimintaamme ja ilmoittelua!
facebook.com/poljankyla  Instagram: poljankyla

Kevät-terveisin hallituksen väki

kylällämme tapahtuu muutakin

Viitostuvalla tapahtuu:
28.4. Terassikaudenavaus kinkerit klo 18 alkaen, musiikkitarjonnasta vastaa Puustellinpojat!
29.4.Vappucruising kokoontuu tuvalle klo 16.00. Letka lähtee klo.17.00. Tervetuloa ihastelemaan hienoja harrasteajoneuvoja. 
Seuraa mitä kesä tuo tullessaan: facebook.com/viitostupa

Pöljän Marttojen kässämartat kokoontuvat käsitöiden ja kahvittelun merkeissä kuun ensimmäisenä sunnuntaina klo 15 Pöljän Eräveikkojen saunatuvalla. Seuraava tapaaminen 7.5.Tervetuloa mukaan! Facebook.com/PoljanMartatRy

Toukosiunaus ke 24.5. klo 10 
Kotiseutumuseon pellon kylvö ja tulevan kasvukauden siunaaminen, kahvitarjoilu. Järj. Siilinjärven Eläkeliitto, Siilinjärven evl. srk, kulttuuritoimi, yhteistyössä Pöljän koulu.

Iltatori 20.6. Siilinjärven torilla klo 18-20
Koko perheen tapahtuma, teemana Yhdessä tekeminen. Esiintymässä mm. taikuri, mahdollisuus tehdä erilaisia käsitöitä kuten muovailla savea Jenni Linnoven johdolla.

Perhepiknik pe 30.6 klo 9-12 
Lapsentahtista tutustumista Pöljän kotiseutumuseoon, musiikkia ja rentoa yhdessäoloa. Ilmoittautumiset Siilinjärven Perheentalolle. Yhteistyössä Kulttuuri Sii-Ma ry Siilinjärven kulttuuritoimen kanssa.

Maakunnallinen paikallismuseopäivä la 1.7. 
Pöljän kotiseutumuseolla ilmainen sisäänpääsy ja opastusta.

Museokonsertti: Savonmaa! to 27.7. (Alustava ajankohta) klo 14  – 
Savolaisia ikivihreitä jazz-versioina Pöljän kotiseutumuseolla. Konserttiin tulee myyntiin edulliset ennakkopääsyliput lippu.fi-palveluun, lippuja voi ostaa myös portilta. Konsertti on osa Siilifolkin ohjelmaa. Konsertin järjestää kunnan kulttuuritoimi.